spikija wrote:PBDudek wrote:Netko od nas dvojice opasno ne vlada pojmovima...
Po meni, veleprodajna faktura je isključivo bezgotovinska (plaća se prijenosom sredstava izravno s žiroračuna kupca na žiroračun prodavca) i uvijek je R1.
Ukoliko neki gazda dođe nešto uzeti za firmu i to plati gotovinom, poslovnom karticom i sl., prodavatelj mu izdaje MALOPRODAJNI R1 račun.
Ukoliko nije tako, molim te objasni mi suštinsku razliku između maloprodajnog (gotovinskog) R1 računa i onoga što ti nazivaš 'veleprodajnom fakturom koja se radi u maloprodaji', a plaća se gotovinski?
Isto tako, ne kužim po čemu razlikuješ 'veleprodajne fakture koje se rade u maloprodaji' i 'veleprodajne fakture koje se rade u veleprodaji'?
1. Veleprodajna faktura nije isključivo bezgotovinska (bar koliko ja znam i kako su mi rekli, i kako su rekli na seminarima). Može se platiti bilo kakvim načinom plaćanja.
2. Suštinska razlika između maloprodajnog R1 računa i veleprodajnog računa koji se radi u maloprodaji je taj što se za maloprodajni račun R1 moraju unjeti podaci o partneru (naziv,oib,adresa,mjesto) (i ja za te račune ne otvaram nove partnere u tablici partnera) i taj račun ne ide pojedinačno (po broju računa) na karticu partnera(SACO) ni u IRU, već se zbraja u dnevni promet zbirno sa ostalim gotovinskim računima.
Za veleprodajni račun iz maloprodaje moraš unjeti partnera (iz šifarnika partnera) i on ide na karticu partnera i u IRU (po broju računa), tako da se kasnije mogu dobiti razni pregledi za tog partnera.
3. Kako razlikujem fakture iz maloprodaje i veleprodaje? Po dokumentu. Svaka mi je drugi dokument, a razlika je da kod veleprodaje krećem od veleprodajne cijene i dodajem porez, a kod maloprodajne krećem od maloprodajne cijene i skidam porez.
Eto, tako radimo mi kod mene u firmi, već 15tak godina i nije bilo niakvih problema, bar ne do sad.
Članak 11. stavak 2. "fiskalnog" zakona :
(2) Numerički broj računa iz stavka 1. točke 1. ovoga članka mora slijediti
neprekinuti numerički redoslijed, bez praznina, po svakom poslovnom prostoru ili po naplatnom uređaju u poslovnom prostoru.
Iz ovog proizlazi:
- na gotovinskom naplatnom uređaju ne smiješ izdati račun za transakcijsu uplatu jer ćeš imat rupe u fiskaliziranim računima
- na negotovinskom naplatnom uređaju izdaju se samo računi za transakcijsu uplatu (ako ubaciš gotovinski imat ćeš rupe)
-ako netko hoće negotovinski račun platiti gotovinom (jer su mu 2 "sikjuritija" poravnali kičmu) uplatu moraš fiskalizirati: na gotovinskom naplatnom uređaju izdaješ račun i storno računa (ne diraš izvorni račun zbog datuma u kojem se obračunava PDV itd.)
Ne znam u čemu je problem, osim u našim programima ;)
Strukturu računa za transakcijsku uplatu lijepo je objasnio nrasinec